Een buitenschaakspel op een bord van 4x4 meter met levensgrote stukken op een granieten schaakbord op het Frederiksplein.
Hierdoor wordt een laagdrempelige plek gecreëerd waar mensen makkelijk met elkaar in contact komen in de buitenlucht.
Dit schaakbord wordt een fijne ontmoetingsplek voor jong en oud en voor mensen uit allerlei culturen.
Schaken in de buitenlucht is voor alle leeftijden en achtergronden. Het is een geweldige manier om interactie en verbinding tussen buurtbewoners te stimuleren. Zo komen sportiviteit, gezelligheid en strategisch denken samen!
Deze nieuwe ontmoetingsplek zorgt voor spontaan contact tussen buurtgenoten. Ook geeft het ouderen een mooie reden om naar buiten te gaan en om nieuwe mensen te ontmoeten. En tenslotte is hersengymnastiek goed voor iedereen!
Het zogenaamde “pleinschaken” biedt voor actieve spelers samen met toeschouwers een moment van ontspanning en sociale interactie. Een fijn contrast met de vaak drukke stadsomgeving.
Schaken bevordert concentratie, strategisch en creatief denken. Het helpt met plannen, het oplossen van problemen en het leren incasseren van tegenslagen.
Buiten schaken is een leuke activiteit voor kinderen. De nabijgelegen ASVO school geeft zelf schaaklessen. Kinderen zouden ook kunnen leren van schakende buurtgenoten, lekker gezond buiten.
We hebben persoonlijk gesproken met buurtbewoners en zij zien ons graag komen! Ook in gesprekken met de Consul van Spanje, Roman Oyazu, de onderwijskundig leider van de ASVO school, Joep Wessing, manager Lucas van Café Oosterling en met Jer van het management van Van Soest Chocolatier bleek dat zij allen heel positief zijn over de komst van het pleinschaakspel.
Ook het voltallige bestuur van Stadsdorp Weteringplus vindt het een goed idee.
Wij hebben afgesproken elkaar te blijven informeren over ontwikkelingen rond het schaakbord.
Toeristen zullen ook de weg weten te vinden. Of ze nu komen uit de Utrechtsestraat, van de Albert Cuyp of van het Max Euweplein waar zich het schaakmuseum bevindt. Hierdoor ontstaan mooie ontmoetingen. Wie wil er niet een keer schaken met een Chileen, een Kroaat of met een Nepalees?
Ook valt te denken aan een (jaarlijks) schaaktoernooi. Dit lijkt Van Soest Chocolatier een leuk idee, zij hebben namelijk in het assortiment zelfs schaakstukken van chocolade!
Waarom op het Frederiksplein? Dit is een bijzonder en rustig plein. Het ligt aan de rand van het Centrum en heeft veel groen, wat rustgevend werkt. Er is ruimte om te ontspannen en het plein is goed bereikbaar met het openbaar vervoer. Daarom is het Frederiksplein een perfecte plek voor een pleinschaakspel. Als locatie denken wij aan het grasveld naast het basketbalveld, aan de noordwestzijde van het Frederiksplein.
Het Frederiksplein valt te vergelijken met het Nicolaas Beetsplantsoen in Oud-West waar een soortgelijk schaakspel ligt. Daar vervult het een sociale buurtfunctie.
Ook hun model van beheer kan worden toegepast. In plaats van dat de gemeente de opbergkisten voor de stukken laat openen en sluiten gebeurt dit hier door schakende buurtbewoners. Op deze manier is er continu toezicht. Onder andere door een beheerder die ook het aanspreekpunt is voor de buurt en richting de gemeente.
Schakers uit de buurt kunnen deelnemen aan een groepsapp. Zo houden we contact met elkaar. Maar ook bewoners, ondernemers, de gebiedsmakelaar, straatmanager en handhaving kunnen hierin participeren. Zo blijven we op de hoogte van elkaars activiteiten. En mocht er zich onverhoopt toch een probleem voordoen dan kunnen we dit snel oplossen, want korte lijnen werken het beste.
Een pleinschaakspel in deze vorm past goed in de huidige ontwikkelingen rondom het Frederiksplein, zoals de Nederlandsche Bank die zich heeft geopend naar de buurt met haar publieksfuncties. En er ontstaat een mooie sociale functie voor de buurt.